„Думата, с която мога да опиша филма е, любов.“
Тина
„Изгледах филма „Там“ и на следващия ден поисках прошка от майка ми.“
Клариса
„Еха! Превъзходен документален филм, който навява мисълта, че ние не можем да се върнем Там, но не това е най-важното, защото това Там го носим като отпечатък в сърцата си. Силно препоръчвам, ако имате въможност да гледате този безценен филм!“
Ерик
„Всеки българин трябва да изгледа този филм.“
Велимир
„Филмът ми въздейства на различни нива - буди в мен чувства от личните ми преживявания и битки, но и състрадание към вас и вашата лична история. А не е ли това, което прави един филм впечатляващ? Способността му да изкара наяве дълбоко скритите ни мисли и да ни пренесе на друго място.“
Йоана
„Със сърдечно пожелание след премиерата в София: „Нека вдъхновението винаги те води към дълбините на великото кинематографско изкуство.“
Теодосий Спасов
Богдан Дарев в "Преди обед" с водещите Деси Стоянова и Сашо Кадиев.
На премиерата в София с Атанас Янчовичин-Тасе, основател на фолклорната група „Бански старчета", която има участие във филма.
Получих зелената карта зимата на 2018-та и незабавно купихме самолетни билети за България. Преди да предприема пътуването, път на дълбоко изцеление и себеопознаване, се запитах дали изобщо да снимам.
Отне ми няколко минути да взема решение. Решение, за което съм изключително благодарен. Реакциите на публиката след прожекциите ми показаха, че това не е само моята лична история, но тази на всеки емигрант, било то българин или не, напуснал страната си. Снимах филма през лятото на 2018-та и го монтирах докато снимах. Така получих ясна представа за структурата му. 90% от сцените и кадрите на екрана са снимани последователно.
Философските пластове във филма поставиха под въпрос много от моите личните убеждения, както и ефективността на някои съвременни социални структури. Филмът даде възможност за оживен диалог.
През по-голямата част на 2019 г. бях на път – от световната премиера в Сиатъл на 4-ти ноември 2018 г., през вечно гостоприемния и иновативен румънски филм фест, до над 100-годишния киносалон в Портланд. От най-старата българска общност в Щатите, създадена през 1930 г. в Питсбърг, до наскоро основаната българска общност в Нашвил. От Манхатън в Ню Йорк, до българската премиера в село Лилково в Родопите – земята на Орфей.
Благодаря на всички многобройни ТАМчовеци и на лидерите на българските общности, които ни събраха заедно!